Додзьо

Додзьо - місце, де практикується шлях Будди, Буддизм. За аналогією, місце, де практикується шлях Бу, називається додзьо. Сюге: "Сю" - ідеограма, складена з елементів "біле", "крила", нагадує про рух крил птиці, який дозволяє їй здійснити політ. Це дає уявлення про повторення у навчанні, навичці, майстерності. «Біле» розвиває ідею про світло і є те, «що заховано всередині кісточки». Сюге дозволяє говорити не лише про «вправу» чи «тренування», а й про розвиток особистості, про мистецтво жити з гордо піднятою головою. Додзьо - це не тільки місце, де навчаються, це одночасно і храм, і зал для тренувань (гімназія). Ось чому вже довгий час у кожному додзе є каміза. Цей храм вшановує бога військових мистецтв.

 

У додзё людина, яка присвячує себе освоєнню військових мистецтв, відчуває глибоке очищення, щоб утвердити свою особистість воїна, свій дух, свої здібності, відвагу, духовну силу. Тому в додзе панує ввічливість, чемність, дотримуються правил гарного тону. Входячи в додзьо, треба переодягтися, зняти взуття, прийняти шанобливу позу, тримаючи тіло прямо і звертаючи свої думки до чистоти та світла. У додзе треба бути щирим, поважати етикет, бути гідним, уникати голосно говорити. Глядачі повинні дотримуватися тих самих принципів.

 

Додзьо має бути провітрюваним, татамі – добре укладені, щоб уникати травм. Все це важливо.

Зазвичай практикуючі намагаються прийти раніше, щоб упорядкувати додзьо; після занять також дбають про чистоту. Це прибирання відноситься не тільки до очищення зали, але і самого практикуючого, який, піклуючись про додзе, піклується про очищення себе. Це означає, що навіть якщо додзьо здається чистим, треба очистити його ще й ще.

 

Залишаючи додзьо, треба прийняти ту ж шанобливу позу, що й при вході до зали. Це положення тіла – одночасно подяка за урок, який Ви щойно отримали, та іспит для Вас самих. Це відображення того, що сталося з Вами за цей час, та підготовка до завтрашнього тренування.

Правила

Нехай ці правила не здадуться вам надто суворими чи формальними. Вони покликані пробудити в нас певний дух та підтримати безпеку тренувального процесу. Правила Рейсікі – це багатовікова традиція. Правила можуть відрізнятися в деталях в різних Додзе, в цілому слід слідувати не букві традиції, але її духу. Постарайтеся це відчути. Якщо захотіти відповісти на запитання “як належить вести себе в додзьо” коротко, слід сказати – “як у храмі”.
 
У розгорнутому вигляді вони виглядають так:
 
  1. Входячи та залишаючи тренувальний зал, виконайте уклін стоячи. Це данина поваги до предмету занять, традиції, Основоположника. Одночасно ви тим самим вітаєте всіх, хто перебуває в залі, оскільки часто немає можливості привітатися з кожним особисто.
  2. Викладач у Додзе має незаперечний авторитет, у тому числі він може усунути від заняття будь-якого без пояснення причини.
  3. Заходьте у тренувальний зал у змінному взутті. Перед тим, як ступити на татамі, ви залишаєте своє змінне взуття поряд з татами, шкарпетками від татамі (Чому? - Це означає вашу готовність будь-якої миті покинути татамі). Залишіть ваше его разом із взуттям.
  4. Не заходьте на татамі з боку камідза (лицьова сторона).
  5. Кейко-гі (одяг для тренувань) має бути чистим і акуратним. Слідкуйте за своїм зовнішнім виглядом, у тому числі за станом нігтів на руках і ногах. Якщо з будь-яких причин ви збираєтеся тренуватися в іншому одязі, запитайте про дозвіл викладача. Обов'язково знімайте персні, сережки та інші прикраси, які можуть поранити вас та вашого партнера. Якщо ви носите ритуальні знаки, з якими не хочете розлучатися навіть на час тренування, послабте шнурок. Пам'ятайте: береженого Бог береже.
  6. Поважайте свою та чужу зброю. Тренувальна зброя (бокен, дзьо, танто, ...) має бути в належному стані. Не використовуйте предмети з тріщинами, скалками тощо, негайно видаляйте їх із татами. Відразу ж підбирайте з татами тріски.
  7. Не беріть чужої зброї без дозволу її господаря! Не розкидайте зброю під час тренування. Незатребувану зброю вчасно забирайте у належне місце. Не переступайте через чужу зброю – це образа.
  8. Перед заняттям слід налаштуватися на тренування. Тренування починається для вас ще в роздягальні. Ступивши на татамі, ви можете зосередитися на самоті або працювати в парі з партнером, але уникайте стану ледарства.
  9. Заняття починається певним ритуалом та закінчується ним. Не пропускайте своєї участі у ньому.
  10. Не входьте до зали та не залишайте його під час виконання ритуалу. Якщо ви запізнилися, слід почекати, увійшовши до зали, поки викладач не подасть знака, який запрошує вас приєднатися до уроку. Запізнілі, входячи на татамі, виконують ритуал тихо, не заважаючи заняттям. Якщо з будь-якої причини вам треба залишити заняття до закінчення, повідомите про це викладача (краще заздалегідь). Виходячи з татами, виконайте відповідний ритуал. Відхід із заняття “англійською” означає, що ви залишаєте додзе назавжди.
  11. Якщо ви отримуєте травму (нехай цього не станеться!), моральна відповідальність лягає на викладача та всіх, хто займається, включаючи вас. Будьте завжди зібраними, не відволікайтеся. Якщо ви все ж таки отримали травму, не звинувачуйте в цьому вашого партнера. Постарайтеся перенести біль і негайно дайте знати про викладачеві. Якщо на татамі потрапляє кров, її відразу слід змити. Причому якщо травма не надто важка, участь у цьому бере і сам постраждалий.
  12. Перебуваючи в додзьо, стежте за своєю лексикою та жестами.
    Тим, хто перебуває на татамі і не зайнятим активними діями, рекомендується прийняти позу сейдза. (Приймаючи позу сейдзави майже ніколи не помилитеся).
  13. Якщо хворі коліна не дозволяють вам зайняти позу сейдза, ви можете сісти по-іншому, наприклад, схрестивши ноги. Але ні в якому разі не витягуйте п'яти в бік Камідзу або викладача, і не розвалюйтеся. Поза має бути підкреслена коректною, а ваш стан – внутрішньо зібраним.
  14. Не залишайте татами під час занять без нагальної потреби. Але, якщо ви отримали травму або відчули серйозне нездужання, негайно припиніть практику і одразу повідомите викладача.
  15. Коли викладач демонструє техніку або дає роз'яснення, рекомендується прийняти позу сейдза та стежити за тим, що відбувається, не відволікаючись. Не відволікайтеся та не дозволяйте іншим відволікати вас. Після закінчення демонстрації гурт обмінюється поклоном із викладачем. Потім партнери запрошують один одного до роботи, кланяються один одному (у цей час часто звучить формула "о-негаї симасу"), після чого приступають до відпрацювання техніки.
  16. Коли звучить команда зупинки, яка зазвичай супроводжується бавовною викладача, слід негайно зупинитися. Після цього партнери обмінюються поклонами та займають позицію спостереження. Ніколи не стійте на татамі без діла. Або ви безпосередньо берете участь у практиці, або сидите в сейдзі осторонь, чекаючи своєї черги. Кожна зброя має власний радіус дії. Дистанція безпеки (маай) – це радіус дії зброї чи кидка плюс один крок. Не лізьте під гарячу руку!
  17. Не відривайте викладача без екстреної потреби. Якщо абсолютно необхідно поставити запитання, підійдіть до нього на дистанцію маай (ніколи не кликайте його до себе!) і приверніть увагу поклоном.
  18. Якщо викладач пояснює щось особисто вам, безпосередньо не залучаючи вас до техніки, рекомендується прийняти позу сейдза. Коли викладач закінчить, вклоніться йому. Якщо викладач дає настанови вашому партнеру чи сусіду – вчиніть також.
  19. Поважайте тих, хто досвідченіший за вас. Не вступайте в суперечки з ними, особливо з приводу техніки, навіть якщо вам здається, що вони неправі. У крайньому випадку зробіть це коректно, у формі питання.
  20. У Додзе ми вчимося. Не нав'язуйте своїх уявлень іншим.
  21. Приборкайте власне его. Не давайте йому розпоряджатися ситуацією.
  22. Ніколи не демонструйте власну перевагу.
  23. Відпрацьовуючи новий прийом з тим, кому він не знайомий, не тисніть надмірно на партнера, але підтримайте його.
  24. Найкращий партнер – ваш партнер, хто б він не був.
  25. Якщо ви не знаєте, як вчинити, запитайте у старшого, або наслідуйте його приклад.
  26. Уважно спостерігайте за тим, що відбувається. Деколи потрібне рішення приходить не з писаних правил.
  27. Старші, пам'ятаєте, новачки беруть із вас приклад.
  28. Зведіть усі розмови на татамі до мінімуму. Айкідо насамперед – це безпосередня практика.
  29. Ми настійно рекомендуємо утриматися від пиття у тренувальному залі під час заняття, принаймні робіть це не на татамі.
  30. У залі не повинно бути мобільних телефонів із увімкненим звуковим сигналом та інших звукових пристроїв.
  31. Члени Додзе, які безпосередньо не беруть участь у тренуванні, можуть спостерігати за нею, дотримуючись таких правил: ведіть себе коректно, не відволікайте на себе уваги інших; не куріть, не пийте і не жуйте під час заняття, не перемовляйтеся з татами, що знаходяться на. Припиніть розмови та рух у той час, коли викладач проводить пояснення. Під час ритуалу під час відкриття та закриття заняття зберігайте тишу та нерухомість. Фото- та відеозйомка допускаються лише з дозволу викладача.
  32. Під час тренування корисно мати під рукою невеликий рушник або свіжу хустку, які можна зберігати за пазухою або в невеликій закритій сумочці недалеко від татами. Але в жодному разі не залишайте використану хустку або несвіжий рушник у відкритому вигляді.
  33. У Додзе підтримуйте чистоту та порядок.
     
    Згодом ці правила здадуться вам природними. Не тримайте образи на старших, коли вони виправляють вас. Не смикайте молодших без потреби. Ці правила покликані підтримувати безпеку у додзьо та творчий дух.
     
    Айкідо – не релігія. Ті, хто займається, зберігають своє віросповідання, якщо мають його. Ви можете розглядати поклони та інші елементи ритуалу як пошану традиції. Підтримуйте в доді доброзичливу та творчу атмосферу. Відкрийте ваші серця.